książki

Strona w budowie. Przepraszam za utrudnienia. 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze specjalnie przygotowaną przez Mediatekę ofertą KSIĄŻEK I FILMÓW z których dowiesz się więcej o problemach rozwojowych współczesnego świata


DLA DZIECI

26 BAJEK Z AFRYKI to wyjątkowy album ilustrowany zdjęciami Ryszarda Kapuścińskiego. Wspaniałe fotografie afrykańskich dzieci łączą w sobie wnikliwość reporterskiej obserwacji z wrażliwością na kulturę Czarnego Lądu. Książa zawiera autentyczne afrykańskie bajki, z krajów które odwiedził znany reporter. 

BAŚNIE CYGAŃSKIE znaleziona w sklepiku przyjaciół Polskiej Akcji Humanitarnej.

KTO WYMYŚLIŁ SZKOŁĘ? Przeznaczona dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat, w przystępny sposób odpowiada na najbardziej dociekliwe pytania dzieci, które nie zawsze doceniają to, że mają możliwość chodzenia do szkoły. Książeczka pokazuje jak dzieci w innych częściach świata zdobywają wiedzę - ucząc się w szkołach na ulicy, pod baobabem lub też drogą radiową czy internetową. Pokazuje również, że chodzenie do szkoły to wielki przywilej - wiele jest na świecie dzieci, które - zamiast spędzać czas na nauce i zabawie - muszą ciężko pracować.

DLACZEGO MY MAMY OSZCZĘDZAĆ WODĘ? Wiesz, że to, ile w przyszłości będzie wody pitnej na świecie zależy właśnie od ciebie i milionów innych mądrych dzieci. Dzieci, które wiedzą jak i dlaczego oszczędzać wodę. -Tymi słowami autorzy książeczki zachęcają najmłodszych do uważniejszego korzystania z wody bez której nie moglibyśmy żyć. Pokazują też czym jest woda i zaskakują ciekawymi, bogato ilustrowanymi przykładami dotyczącymi jej użycia. Ile potrzeba wody do produkcji butów? Gdzie jest jej mało, a gdzie dużo? Skąd brać wodę? Jak krąży ona w przyrodzie? Czy każdy ma prawo do czystej wody? Książeczka daje odpowiedzi na te i wiele innych pyta


REPORTAŻE  

TRZY FILIŻANKI ETIOPII. Andrzej Zarzecki. W książce tej dotykamy Etiopii widzianej oczami człowieka z Polski. Wątki historyczne ciekawie przeplatają się z osobistymi wrażeniami i emocjami ze spotkań z ludźmi o odmiennej kulturze i obyczajach oraz fascynacją wielowiekowymi zabytkami. Wojciech nigdy nie ukrywał sympatii do Etiopii i wdzięczni Mu jesteśmy, że podjął trud napisania relacji ze swego pobytu w tym kraju, przez co choć trochę przybliży czytelnikom jego piękno, religię i zwyczaje oraz starą kulturę i historię.

MROCZNY KONTYNENT AFRYKA.  Profesor Wiesław Olszewski badacz i podróżnik przemierzając Afrykę subsaharyjską, zarówno jej bezdroża jak i metropolie przybliża nam współczesny obraz tego kontynentu. Dzieli się z czytelnikami często kontrowersyjnymi refleksjami i opiniami. Autor stawia pytania i próbuje na nie odpowiedzieć: Czy Afryka straciła swoją baśniowość, swój czar? Jaki jest prawdziwy smak i koloryt dzisiejszej czarnej Afryki? Czy kontynent pozostanie zakałą świata, synonimem nędzy i głodu? Autor żywym reporterskim językiem przybliża różnorodne zwyczaje oraz tradycje, pozwalając zrozumieć mentalność narodów Afryki subsaharyjskiej.
WYBRAŁAM WOLNOŚĆ.Historia pewnej afgańskiej rodziny. Erica Fischer, Mariam Notten.  Historia życia afgańskich kobiet zaczyna się od zabójstwa prababki przez pradziadka. Kobieta posądzona o romans splamiła honor rodziny - najwyższą wartość, na którą powoływać się będą kolejne pokolenia mężczyzn i przez którą cierpieć będą kolejne pokolenia kobiet. Śledząc losy prababki, babki, matki i córki, zaglądamy za zamknięte drzwi afgańskiego domu i poznajemy nie tylko trudy życia tamtejszych kobiet, ale też ich wolę walki o samostanowienie i godność. Opowieść o kobietach przeradza się zaś w opowieść o Afganistanie i burzliwych zmianach, jakie zaszły w tym kraju w ciągu ostatnich stu lat.

NOCNI WĘDROWCY. Wojciech Jagielski. Na północy Ugandy, na prawym brzegu Nilu, od lat toczy się zapomniana, choć wyjątkowo okrutna i krwawa wojna. Prowadzi ją partyzanckie wojsko, w którym walczą niemal wyłącznie dzieci. Porywane do buszu, zmieniane są tam w bezlitosne bestie, żywiące się śmiercią i cierpieniem.W miasteczku Gulu w Ugandzie można spotkać dzieci, które wcielone do partyzantki uciekły z niej lub dostały się do niewoli rządowego wojska. Teraz przechodzą terapię. Poznajemy dziewięcioletniego Samuela, który zabił bardzo wielu ludzi. Zbyt wielu, by ich spamiętać, i zbyt wielu, by chcieć o tym pamiętać.

AFRYKAŃSKA ODYSEJA. Klaus Brinkbäumer. To poruszający literacki reportaż o drodze, jaką przebyć muszą emigranci z Afryki, by spełnić marzenie o lepszym życiu w europejskim raju. Drodze prowadzącej nierzadko prosto do śmierci w łodziach i tratwach przybijających do wybrzeży Morza Śródziemnego.

ZAGINIONE BIAŁE PLEMIONA : podróż w poszukiwaniu zapomnianych mniejszości. Riccardo Orizio. Są nimi na przykład Burgowie ze Sri Lanki, enklawa Holendrów, którzy pozostali na wschodzie kraju, po tym jak Wielka Brytania pokonała Królestwo Holandii około 1800 roku. Albo brazylijscy Confederados, którzy po wojnie secesyjnej wyemigrowali z południa Stanów Zjednoczonych. Na Gwadelupie Orizio odkrył żyjących kazirodczo Matignonów, na Haiti poznał Polaków, a w Namibii tajemniczy lud Basterów. Ci zielonoocy, jasnoskórzy, z wyglądu lekko orientalni potomkowie Buszmenów i Burów uciekli z brytyjskiej Kolonii Przylądkowej i osiedlili się na pustkowiach Afryki Południowo-Zachodniej Przetrwali, a z czasem ich społeczność zaczęła żywo się rozwijać. Słynęli z pobożności, prawości i odwagi oraz piękna swoich kobiet.


GLOBALIZACJA

GLOBALIZACJA. Joseph E. Stiglitz. Tytuł obowiązkowy w biblioteczce każde, kto chce zrozumieć mechanizmy globlizacji. To książka na temat złego rządzenia, prowadzonego pod hasłem globalizacji. Joseph Stiglitz tam był. On wie. I tłumaczy to prostym, przekonującym językiem.
(James K. Galbraith) Ta wnikliwa inspirująca książka tłumaczy ogromne wady globalnej polityki ekonomicznej z doświadczeniem Białego Domu i Banku Światowego. Stiglitz z przejęciem opisuje różne drogi, gdzie poważne instytucje, które miały wspomagać globalizację, zawiodły kraje rozwijające się. Jest to dzieło doniosłe, które powinno być przeczytane przez każdego, kto troszczy się przyszły bieg światowej gospodarki. 

(George Soros)


GLOBALNA SPRAWIEDLIWOŚĆ. Jon Mandle. 


GORĄCY, PŁASKI I ZATŁOCZONY: dlaczego potrzebna jest nam zielona rewolucja i jak może ona odmienić Amerykę. Thomas L. Friedman. Próba omówienia dwóch największych wyzwań stojących dziś przed Ameryką: utraty narodowego celu po 11 września i zagrożenie środowiska naturalnego. Pokazuje też, że jedynym wyjściem jest rozwiązanie obu problemów łącznie — że można ocalić świat i jednocześnie tchnąć nowego ducha w Amerykę.
 
DOKTRYNA SZOKU. Noemi Klein. o kolejny świetny bestseller znakomitej autorki "No Logo" - Naomi Klein opisuje jak wolnorynkowe recepty "made in USA" podbiły świat, bezlitośnie i z żelazną konsekwencją wykorzystując poddane amerykańskiej "terapi szokowej" kraje i narody.

GLOBALNA GOSPODARKA I GLOBALNY KRYZYS. Kaczmarek Tadeusz Teofil.  Próba analizy przyczyn globalnego kryzysu. Duże znaczenie dla zrozumienia istoty globalizacji i jej dotychczasowych skutków ma charakterystyka takich zagadnień, jak znaczenie dolara amerykańskiego w świecie, ochrona własności intelektualnej, rola informacji w globalnej gospodarce, wpływ zmian klimatu, trzecia rewolucja przemysłowa XXI wieku.


NASZE WSPÓLNE BOGACTWO: ekonomia dla przeludnionej planety. Jeffrey Sachs. 
Książka zawiera  kryształowo przejrzystą analizę, syntezę i obszerne powołania na literaturę; jest to też podręcznik do badań terenowych, przewodnik, prognoza oraz zbiór praktycznych zaleceń o zasadniczym znaczeniu dla dobrobytu ludzkości.

KONIEC TYSIĄCLECIA. Manuel Castells. Autorka zajmuje się ciemnymi stronami globalizacji, takimi jak: globalne sieci przestępcze, ubóstwo dzieci z krajów trzeciego świata, coraz szersze wykluczenie Afryki;
analizuje rozwój gospodarek i społeczeństw obywatelskich na Dalekim Wschodzie; pokazuje upadek Związku Radzieckiego oraz kształtowanie się struktur Unii Europejskiej z perspektywy tożsamościowej.

PRZYSZŁOŚCI WYOBRAŻONE. Barbrook Richard. Przez dziesięciolecia obiecywano ludziom z krajów zachodnich, że rozwój nowych technologii, a zwłaszcza postępy komputeryzacji, doprowadzą do rewolucyjnych przemian społecznych. obietnice te nie zostały dotrzymane, wciąż jesteśmy jednak skłonni wierzyć, że technologia może uzdrowić społeczeństwo. Musimy więc poznać historię przyszłości, by uwolnić swe umysły od ideologicznych przesądów. Skąd wzięły się obietnice technologicznego szczęścia? Jakie stały za nimi interesy? Dlaczego w drugiej połowie XX wieku, w epoce zimnej wojny obowiązywały określone sposoby wyobrażania sobie przyszłych losów świata?


WIZJA SPRAWIEDLIWEJ GLOBALIZACJI. Joseph E. Stiglitz. To kontynuacja rozważań zawartych w Globalizacji, w której przedstawiał "blaski i cienie" tego procesu, skupiając się przede wszystkim na błędach popełnianych przez rządy i instytucje międzynarodowe oraz skutkach tych błędów – sytuacjach kryzysowych – jakie wystąpiły w gospodarce światowej.W Wizji sprawiedliwej globalizacji Stiglitz próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak usprawnić globalizację, by przynosiła korzyści wszystkim ludziom. Jak wykorzystać jej zalety i przeciwdziałać wadom.


EKONOMIA

ŚLADAMI T-SHIRTA. O tym, jak pewna ekonomistka badała rolę rynku, władzy i polityki w handlu światowym. Pietra Rivoli. W 1999 roku autorka obserwowała demonstrację studentów-antyglobalistów w uniwersyteckim kampusie. Podczas rozmowy z demonstrantami padło pytanie, czy wie skąd pochodzi T-shirt, jaki na sobie nosi? Być może powstał gdzieś w sweatshopie na skutek niewolniczej pracy? Czy nie jest owocem nieludzkiego wyzysku, będącego skutkiem globalizacji i niskich standardów moralnych wielkich korporacji? Autorka ruszyła więc tropem swojej bawełnianej koszulki za 6$. 

EKONOMIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU. Teoria i praktyka. Holger Rogall. Książka jest systematycznym i wielostronnym wprowadzeniem do ekonomii zrównoważonego rozwoju. Dostarcza wiedzę niezbędną do zrozumienia podstaw ekonomicznych, politycznych, prawnych i technicznych nowej szkoły. Ekonomia zrównoważonego rozwoju dąży do określenia takich warunków gospodarowania, które zapewniałyby dostatecznie wysokie standardy ekologiczne, ekonomiczne i społeczno-kulturowe wszystkim ludziom żyjącym obecnie i wszystkim przyszłym pokoleniom w granicach tolerancji natury, urzeczywistniając zasadę sprawiedliwości wewnątrz- i międzypokoleniowej.

JAK ZMIENIAĆ ŚWIAT: przedsiębiorcy społeczni - wizjonerzy naszych czasów. David Bornstein. W książce spisane są historie ludzi, którzy nie mogli bezczynnie patrzeć na cierpienie innych; którzy nie mogli pozwolić na to, by inni nie skorzystali z istniejących szans.W naszym rozpędzonym, nieprzewidywalnie zmieniającym się świecie, czołowi przedsiębiorcy społeczni wsparci przez miliony ludzi gotowych do wprowadzania zmian stanowią organizm zdolny do dotknięcia każdego zakątka świata - i tym samym mogą reagować na potrzeby w sposób znacznie lepszy niż każdy inny dotychczasowy mechanizm. Są zdecentralizowaną, rosnącą siłą, która w przypadku odpowiedniego finansowania, zarządzania i komunikacji pozwala nam mieć nadzieję na odnalezienie rozwiązań dla palących problemów oraz na uczynienie świata spokojniejszym miejscem.

MIKROFINANSE ISLAMSKIE - założenia, produkty, praktyka. Jacek Adamek. W książce ukazano uwarunkowania i specyfikę działania podmiotów mikrofinansowych w świetle wyzwań, jakie przed ideą i operacyjną charakterystyką aktywności mikrofinansowej stawia religia Islamu. Poruszono zagadnienia zjawiska wykluczenia finansowego, istoty Islamu rozpatrywaną zarówno z punktu widzenia doktryny religijnej, jego ekonomicznego oblicza oraz uwarunkowań, jakie definiuje on wobec podmiotów finansowych, przesłanek działania, specyfiki operacyjnej oraz wyzwań formułowanych wobec islamskich podmiotów mikrofinansowych, praktycznej prezentacji islamskich podmiotów mikrofinansowych funkcjonujących w regionach świata o zróżnicowanej charakterystyce społecznej, ekonomicznej i politycznej.


UBÓSTWO  
   
BIEDA. Ruth Lister. Autorka zapoznaje czytelników ze znaczeniem i doświadczeniem biedy we współczesnym świecie. Książka rozpoczyna się przejrzystą prezentacją aktualnych debat na temat definicji i sposobów pomiaru biedy w społeczeństwach uprzemysłowionych, a następnie proponuje inspirującą, wielostronną analizę konceptualizacji tego zjawiska. Autorka korzysta z osiągnięć teoretycznych w dziedzinie międzynarodowego rozwoju społecznego, jak również opiera się na wielu przykładach wziętych z życia, by w ten sposób uwypuklić takie aspekty biedy, jak bezsilność, brak głosu, utrata godności i szacunku. Tym samym książka uwzględnia relacyjne, kulturowe, symboliczne i materialne wymiary biedy oraz ukazuje istotne związki między biedą a innymi pojęciami, takimi jak dobrostan, możliwości, podziały społeczne i wykluczenie oraz sprawstwo i obywatelstwo. Na zakończenie autorka przedstawia argumenty na rzecz polityki redystrybucji i uznania.
BOGACTWO I NĘDZA NARODÓW. David S. Landes. Autor postawił sobie za zadanie "wyśledzić i pojąć, jak przebiegał główny nurt postępu ekonomicznego i modernizacji: jak doszliśmy do tego, gdzie jesteśmy i kim jesteśmy.Zastrzega się, ze napisana przezeń historia gospodarcza świata nie ma nic wspólnego z wielokulturowym, antropologicznym ujęciem zakładającym, że wszystkie ludy są równe i historyk powinien w związku z tym każdemu poświęcić tyle samo uwagi. Jest jak najdalszy od formułowania kategorycznych sądów: "Nikt nie zna prostej odpowiedzi, a wszystkie panaceum należy zaliczyć do kategorii marzeń". Zachowuje dystans godny naukowca, a jednocześnie jest głęboko zaangażowany w to, co pisze.


KRAJE ROZWIJAJĄCE SIĘ 
  
NIESTABILNOŚĆ RÓWNOWAGI KRAJÓW ROZWIJAJĄCYCH SIĘ. Eugeniusz Najlepszy. W książce pokazano makroekonomiczne i instytucjonalne uwarunkowania stabilności równowagi bilansu płatniczego grupy wybranych krajów rozwijających się. Autorzy skupili uwagę na sposobach identyfikowania i prognozowania zagrożeń pojawiających się w związku z nierównowagą obrotów bieżących bilansu płatniczego w warunkach postępującej globalizacji. 

TRZECI ŚWIAT. Zarys biografii pojęcia. Marcin Wojciech Solarz. Książka przedstawia genezę terminu "Trzeci Świat". Pokazuje różne sposoby jego rozumienia, a także ewolucję jego znaczeń. Śledzi interakcje pojęcia ze światem rzeczywistym oraz odkrywa przyczyny jego popularyzacji. Przedstawia jego krytykę, także w tym kontekście opowiadając historię konkurencyjnego wobec niego pojęcia "kraje rozwijające się". Wreszcie pokazuje, że pogłoski o śmierci tytułowego określenia były mocno przesadzone i wciąż jest ono pełnoprawnym "uczestnikiem" dyskursu o współczesnym świecie.

ZARZĄDZANIE

FIRMA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU. Szybkie zyski to wciąż priorytet dla wielu firm. Są jednak również firmy, które rozumieją, że podstawowym elementem skutecznej strategii biznesowej jest odpowiedzialność społeczna i ekologiczna. To praktyczna pozycja dla menedżerów dwudziestego pierwszego wieku.

MNIEJSZOŚCI NARODOWE

 PRAWA MNIEJSZOŚCI. Jennifer Jackson Preece. Autorka bada, czy tradycyjna teoria praw mniejszości jest wystarczająco dynamiczna i efektywna, by sprostać współczesnym wyzwaniom. Podstawową przesłanką praw mniejszości jako pojęcia jest przekonanie, że grupy mniejszościowe, które polityczna wspólnota uznaje i wspiera, są daleko mniej skłonne podważać jej autorytet czy zagrażać jej terytorialnej integralności. Jednak, jak pokazuje autorka, niebezpieczeństwo kolizji wartości i interesów nadal istnieje, a możliwość rozwiązania problemu różnorodności raz na zawsze jest więcej niż wątpliwa.

SPOŁECZNE ASPEKTY ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU WSI W POLSCE: partycypacja lokalna i kapitał społeczny. Pod red. Hanny Podedwornej, Pawła Ruszkowskiego

BRZEMIĘ BIAŁEGO CZŁOWIEKA